Кафедра астрономії фізичного факультета ХНУ имені В.Н. Каразіна

Исторія кафедри

В 1808 р. в Харківському університеті був відкритий астрономічний кабінет, а в 1824 р. була створена кафедра астрономії. В 1883 р. проф. Г.В. Левицьким була заснована постійна Астрономічна обсерваторія. В 2002 р. на базі Астрономічної обсерваторії в університеті був створений Науково-дослідний інститут астрономії. З 1894 р. до 1915 р. кафедру і обсерваторію очолював онук засновника Пулковської обсерваторії В.Я. Струве - професор Л.О. Струве,  засновник харківської астрометричної школи, представниками якої були заслужений діяч науки України М.М. Євдокімов, лауреат Державної премії СРСР В.В. Каврайський, заслужений діяч науки і техніки РРФСР Б.І. Кудревич, заслужений діяч науки України Б.П. Остащенко-Кудрявцев. Учнями Л.О. Струве були також видатні астрофізики ХХ сторіччя - академік АН СРСР В.Г. Фесенков, академік АН України М.П. Барабашов, професор Б.П. Герасимович - директор Пулковської обсерваторії, один із засновників вітчизняної теоретичної астрофізики, професор О.Л. Струве, президент Міжнародного астрономічного союзу, який очолював ряд обсерваторій в США. Розпочате В.Г. Фесенковим вивчення фізичних умов на Місяці та планетах Сонячної системи було продовжене М.П. Барабашовим, який створив всесвітньо відому харківську школу планетознавства. Відомості, одержані в Харкові про поверхню Місяця, поверхню і атмосферу Марса, атмосфери інших планет, відіграли особливо важливу роль на першому етапі їх дослідження за допомогою засобів ракетно-космічної техніки. Астрономи ХНУ приймали участь у підготовці і обробці результатів усіх радянських космічних експериментів з вивчення Місяця, Венери, Марса і комети Галлея. Випусники кафедри астрономії ХНУ працюють в наукових закладах України, Росії, інших країн СНД, США, Німеччини, Франції, Фінляндії, Японії, Китаю, Монголії та інших країн.

30 об'єктів у Сонячній системі (кратери на Місяці, Марсі та Венері, малі планети) названі іменами випускників кафедри астрономії ХНУ.

Докладніше про історію кафедри астрономії можна дізнатися тут.

Сторінка кафедри астрономії та космічної інформатики на сайті фізичного факультету Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.: http://physics.karazin.ua/ua/chairs/k_a.html

Професорсько-викладацький склад кафедри

Шкуратов Ю.Г.

Шкуратов Юрій Григорович, зав. кафедрою астрономії, директор НДІ астрономії, професор, доктор фізико-математичних наук, член-кореспондент НАН України, лауреат Державної премії України і премії ім. М.П. Барабашова НАН України, член Міжнародного астрономічного союзу, член редколегії наукових журналів «Кінематика та фізика небесних тіл» та «Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer». Викладає курси: оптика планетних поверхонь та методика і організація наукової роботи.

Захожай В.А.

Захожай Володимир Анатолійович, професор, доктор фізико-математичних наук, президент Асоціації «Планетарії України», вчений секретар Ради по проблемі «Астрономія» відділення Фізики і астрономії НАН України, нагороджений відзнакою «Відмінник освіти», член Міжнародного та Європейського астрономічних союзів, член редколегії журналу «Вісник астрономічної школи». Викладає курси: загальна астрофізика, зоряна та галактична астрономія, вступ до астрофізики і космогонії та веде спецсемінари.

Банникова Е.Ю.

Баннікова Олена Юріївна, доцент, кандидат фізико-математичних наук, науковий співробітник Радіоастрономічний інституту НАН України. Лауреат обласного конкурсу "Найкращий молодий науковець Харківщини-2006", стипендіат Президента України, науковий керівник гранту НАН України для молодих вчених "Взаємодія залишків наднових з молекулярними хмарами" (2009-2010 рр.). Член Європейського астрономічного союзу. Викладає курси: небесна механіка, вступ до космології.

Станкевич Д.Г.

Станкевич Дмитро Геннадійович, доцент, кандидат фізико-математичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, нагороджений грамотами Міністерства освіти і науки України. Викладає курси: теоретична астрофізика, загальна астрономія, комп'ютерні технології в астрономії та проводить обчислювальну практику.

Федоров П.Н.

Федоров Петро Миколайович, доцент, доктор фізико-математичних наук, лауреат премії ім. Є. П. Федорова НАН України, нагороджений грамотами Міністерства освіти і науки України, член Міжнародного астрономічного союзу. Викладає курси: астрометрія та проводить астрометричну практику.

Шевченко В.Г.

Шевченко Василь Григорович, доцент, кандидат фізико-математичних наук, член Міжнародного та Європейського астрономічних союзів, нагороджений грамотами та подяками ректорату та голови обладміністрації. Викладає курси: практична астрофізика, комп’ютерні технології в астрономії, фізика планет та проводить астрофізичну практику.